Paylaşmak Güzeldir!

Bilim insanları, NASA’nın keşif robotu Curiosity’den yardım alarak Mars’ın yüzeyinde aşırı sıcaklar sebebiyle oluştuğuna inandıkları tridymite isimli bir maddeye rastladılar.

NASA’nın ‘merak’ anlamına gelen keşif robotu Curiosity, Mars’ın yüzeyinde, gezegenimizde nadir rastlanan bir maddeye rastladılar. ‘Tridymite’ adındaki bu maddenin şimdiye kadar aşırı sıcaklarda oluştuğuna inanan bilim insanları, Mars’ın bu maddeyi oluşturacak kadar sıcaklık düzeyine erişebildiğini tahmin etmiyorlardı.

Madem Mars’ın yüzeyi bu kadar sıcak değil, o zaman tridymite’ı oluşturan sebep neydi? Bilim insanlarına göre Mars’ın yüksek ihtimalle volkanik bir geçmişi bulunuyor. 1980 yılında Washington’daki Helens Yanardağı’nın patlaması sonucu oluşan maddeye benzetilen tridymite’a, Gale kraterinde rastlanmış.

NASA’da jeokimya ve araştırmalar bölümünün editörü olan Richard Morrsis, tridymite için “Mars’ın yüzeyinde bulmayı beklediğimiz en son madde” ifadesini kullandı. Bu maddenin, Mars’ın evrimi konusunda kendilerine çok fazla bilgi vereceğini belirten Morris, ‘Artık bazı şeyleri yeniden düşünmemiz gerekecek‘ dedi.

Mars’ın gerçekten de çok tuhaf bir gezegen olduğunu ve her an farklı bir maddeyle karşılaşma ihtimallerinin bulunduğunu söyleyen Morris, ‘Belki de orada bizim bilmediğimiz bir sürü tuhaf şeyler oluyor‘ dedi.

Kaynak

http://webtekno.com

Yazar

Yorumlar kapandı.