Paylaşmak Güzeldir!

Bir asır öncesinde Dünya’ya damga vuran ve etkisi asırlar boyunca unutulmayacak Çanakkale Zaferinin 106. yıl dönümündeyiz.106 yıl önce ile bugün arasında bir mukayese yaparsak bugün hür bir şekilde o günlerin ıstırabını anlamak elbette çok zor. Ancak yeni nesillere bu kahramanlık destanını bir şekilde tarif etmemiz gerekiyor. Gençliğimize, düşmana bile merhamet gösteren Mehmetçiğin kahramanlık destanını anlatmamız bizim için önemli bir konu. Çanakkale deyince onların zihninde Seyit onbaşı, Ezineli Yahya Çavuş, Binbaşı Halis Bey, Yarbay Mustafa Kemal isimleri bir yıldız gibi parlamalı. Her 18 Martta onlara insanlığı öldürmeye gelenlere insanlık dersi veren bir ecdadın, Kınalı Kuzuların torunları olduğunu hatırlatmamız bizlerin boynunun borcudur.


      Türk Tarihinin bu önemli vakasını neden biz her yıl gençlerimize hatırlatıyoruz? Neden Bu acı dolu hatıraları ve Türk askerinin kahramanlığını nesilden nesile aktarmaya çalışıyoruz? Bence bu sorunun cevabı 1926 ile 2008 yılları arasında ABD’de yaşanan Henry Malasion (Meyjın)  adında bir epilepsi hastasının yaşadığı hikâyede gizlidir.


      1926 yılında ABD’de doğan Henry, epilepsi nöbetlerinden dolayı 27 yaşında deneysel bir beyin ameliyatı geçirdi. Beyninden hipokampus denilen bölgenin alınması ile Henry epilepsi nöbetlerinden kurtuldu. Ancak ciddi bir yan etki ile karşı karşıya kaldı. Artık Henry’nin yaşamında yeni hatıralar oluşamayacaktı. Yani 10 dakika önce yaşadığı bir olayı hatırlamıyordu. Ancak hikâye burada da sonlanmıyor. Çünkü Henry artık gelecekle ilgili de hiçbir şey düşleyemiyordu. Kanadalı nörobilimci Dr.Milner’in Henry üzerinde yaptığı araştırma da “yarın deniz kenarına gideceğini düşün neler kurgularsın?” sorusu üzerine: Normal bir insanın aklına sörf, dalga, güneş, sıcak kum gibi kavramlar gelirken Henry’nin aklına gelen tek şey sadece mavi renkti. Bu deney bizlere şunu gösteriyor ki: insan beyni geleceğin kurgusunu geçmişin bilgilerini yeniden bir araya getirerek oluşturuyor.(Davıd Eagleman, Beyin, s.31)


Henry Malasion olayı psikolojik bir vakadır. Bu hadiseyi Tarih bilimi açısından incelersek, anlamamız gereken husus şu olmalıdır. Madem ki tarih milletlerin hafızasıdır, o halde hafızasını kaybedenler yani tarihini unutan milletler,  asla geçmişine dayanarak başarı hayalleri kuramazlar. Çanakkale Savaşı ecdadın tarihe kanla yazdığı bir destansa ve bu destan yeni nesiller tarafından hatırlanamazsa, Türk milletinin çocukları, büyük millet olma düşleri içerisinde olamazlar. Hayalleri olmayan toplumlar, bir ruha sahip olmayan milletler kalkınamaz ve kahramanlık destanları da yazamazlar.
Bu Millet 1915’te bir ruha sahip idi.  Ve bu ruh, çocuk yaştaki Müslüman Türk çocuğunu yedi düvele karşı başarılı kıldı. Bu ecdadın evlatları sizler! Yeniden böyle bir ahval ve şeraitin içine düştüğünüzde, sizlerin de içinde bulunduğunuz  imkân ve şerâiti düşünmeyeceğinizden eminim.


C.Allah bu millete bir daha böyle acı günler yaşatmasın.


NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

Yorumlar kapandı.