Paylaşmak Güzeldir!

Şiddetin doğası konusu etrafındaki tartışmalar devam ediyor. İnsanların neden birbirlerini öldürdüğünü bilimsel olarak açıklamaya çalışan birkaç teori var. Bilim adamlarının geldiği son karar ise evrim geçmişine atıfta bulunuyor.

Fransız eğitimcisi Jan-Jacques Rousseau’ya göre, uygarlık olmadan önce insanlar birbirleriyle daha iyi geçiniyordu. Rousseau, şiddet davranışının aniden ortaya çıkmasını öncelikle özel mülkiyet sorununa bağlıyor. İngiliz materyalist filozof Thomas Qobbs ise insanın özünün doğal halde agresif olduğunu, uygarlık ve devletin tam aksine öldürülme hallerini azalttığını tahmin ediyordu.

İspanyalı araştırmacı Markos Mendes meslektaşları ile birlikte her iki teoriyi test etmeye karar verdi. Onlar, bunun için bir matematiksel modelden yararlanabilirlerdi. Uzmanlar 137 memeli türünün ölüm göstergelerini gözden geçirmekle birlikte, hem de eski dönemlerde insanların esasen neden öldüklerini analiz ettiler.

Bilindiği gibi memeliler kendi türlerini çok nadiren öldürürler – tüm ölüm nedenleri arasında kendi türünü öldürülme toplam % 0,3 oluşturmaktadır. Ama eğer örnek olarak insana benzer maymunlar ailesini alırsak bu oran %1,8’e kadar yükselir. Eski insanlarda ise bu oran %2 dir. Bundan başka uygarlığın insana özgü şiddeti ortadan kaldırmadığı anlaşılıp, antik dönemde yer almış şiddetle bağlantılı ölüm olaylarının sayısı ilkel-toplum yapısındaki göstergelerden daha yüksektir.

Öyleyse insanların kendilerine karşı şiddetinin sebebi nedir? Bilim adamlarına göre, Homo sapiensin şiddete olan eğilimi evrildikçe arttı. Canlı kanıtı olarak modern maymunları görebiliriz. Hayvan grubu ne kadar büyükse, şiddet seviyesi o kadar yüksektir. Geniş ve çekişmeli populasyonların doğada sağ kalma şansı, küçük ve barışçı gruplara göre daha fazladır.

Belirtmek gerekir ki, modern gelişmiş ülkelerde şiddet daha düşük ancak “gelecek bilimciler” gelecekle ilgili korkunç tahminler öne sürüyorlar. Bu tahminlere göre, demografik denge yaratmak için geleceğin Hükümetleri “insan avını” Reality Show gösterisi formatında kanunlaştırabilirler.

Yorumlar kapandı.