Paylaşmak Güzeldir!

Sürekli olarak hareket eden Dünya’nın iki çeşit hareketi vardır. Bu hareketlerden birisi kendi ekseni etrafında olur ve batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniyede tamamlar.

Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bu dönmesi ile birlikte olan ikinci hareketi güneş etrafındadır. Güneş etrafında Dünya, elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 gün, 5 saat, 48 dakika, 9 saniye, 763.545,6 mikrosaniyede, yani bir yılda tamamlar.

Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi, iki önemli olaya sebep verir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz, güneş çevresinde 23 derece 27 dakika eğiklikle dönmesi mevsimleri oluşturur ve mevsimlerin ardalanmasını sağlar.

Ancak bu süreler çeşitli etkilerle değişmektedir. Dünyanın ve diğer gezegenlerin hareketleri birbirlerinin dolanım periyotlarını da etkiler. Ayrıca bir gezegende meydana gelen doğa olaylarının da bunda payı vardır. Tabi dünya üzerinde oluşan etkilerde Ay’ı da unutmamalıyız.

Yeryüzünün rotasyonunun yavaşlamasını telafi etmek üzere tasarlanan bir sıçrama saniyesi eklenmesiyle bu yıl, planlananlardan bir saniye daha uzun olacak.

Bu eklenen 1 saniye, bilim adamlarının hiper-hassas atom saatlerini gezegende senkronize tutmakla ilgilidir ve dünyanın her yerindeki zaman standartlarını sağlamaktan sorumlu bilimsel kuruluş olan Uluslararası Yer Döndürme ve Referans Sistemleri Servisi (IERS) tarafından kararlaştırılmıştır.

Yerkürenin yavaşlaması, gelgitlerin neden olduğu sürtünmenin ve gezegenler ile Ay’ın dünyayla değişen etkileşiminin bir sonucudur. Bu da yılda 3.78cm’lik bir yavaşlamaya neden olmaktadır.

IERS’in bir parçası olan ABD Deniz Kuvvetleri Gözlemevi’nden Geoff Chester, sıçrama zamanını ölçen sistemin, dünyanın sayaç görevlilerinin iki zaman ölçeğini korumaya karar verdiği 1972’de başlatıldığını ve gelgitlerin saati neden etkilediğini açıkladı.

Geoff Chester şunları söyledi: “Ay, Dünya üzerinde gelgit yaratıyor ve gelgit çıkıntıları okyanuslarda meydana geliyor. Fakat Dünya, Ay’ın dünya etrafındaki dönüşünden daha hızlı döndüğünden, gelgit çıkıntısını doğrudan Ay tam altında olan noktadan çeker. Bunun net etkisi, çok yavaş bir frenleme mekanizması olarak işlev görmesidir. ”

El Nino iklim döngüsünün neden olduğu daha sıcak ve daha yoğun kışlar gibi diğer faktörler, Dünya’nın tam daireye girmesi için gereken süreyi de etkiliyor olabilir.

2012 yılında Quantas havayollarının uçuşları, bilgisayar ortamındaki havayolu rezervasyon sistemi 30 Haziran Cumartesi ile 1 Temmuz Pazar arasında ekstra saniye eklenmesi nedeniyle bozulmuştu.

Yorumlar kapandı.